Gaziantepli 21 firma AFGM'ye tedarikçi oldu

GSO ile İKA ortaklığında, Makine ve Metal Sektörü İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.


Haber Merkezi | 09 Eylül 2021

GSO ile İKA ortaklığında, Makine ve Metal Sektörü İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, GSO ve İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın (İKA) savunma sanayine yönelik birlikte yürüttüğü çalışmalar neticesinde, Gaziantepli 21 firmanın Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) bağlı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’ne (AFGM) onaylı tedarikçi olduğunu belirtti.

GSO ile İKA ortaklığında, Makine ve Metal Sektörü İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.

Gaziantep Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıya GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, GSO Yönetim Kurulu Üyesi Başar Küçükparmak, GSO Genel Sekreteri Yusuf İymen ve firma yetkilileri katıldı.

İKA tarafından makine ve metal sektöründe üretim yapan firmalara sağlanacak yeni desteklerin, sektörün sorunları ve taleplerinin konuşulduğu toplantıda GSO’nun Gaziantep sanayisinin ileri teknolojiye adaptasyonunu sağlamak ve üretimde katma değeri artırabilmek için savunma sanayine yönelik farklı alanlarda sürdürdüğü çalışmalar değerlendirildi.

ÜNVERDİ: GAZİANTEP’TEN 45 FİRMA ONAYLI TEDARİKÇİ OLMAK İÇİN BAŞVURUDA BULUNDU VE 21 FİRMA ONAYLI TEDARİKÇİ BELGESİ ALDI

Toplantının açılış konuşmasını yapan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, GSO ve İKA’nın makine ve metal sektöründe faaliyet gösteren firmaların sorunlarına çözüm üretmek adına çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Sektörün taleplerine karşılık bulmak için hem Gaziantep’te hem de Ankara’da yeni girişimlerde bulunduklarını kaydeden Ünverdi, “Makine ve metal sektörü, hem şehrimiz hem de ülkemiz sanayisi için büyük önem taşıyor. Sektördeki firmalarımızın daha da büyümesi ve kaliteli üretimle daha rekabetçi hale gelmeleri için yeni imkan ve fırsatlar oluşturmaya çalışıyoruz. Firmalarımızın sektöre yönelik sunulan yeni desteklerle ilgili çalışmalara katılım sağlamaları çağrısında bulunuyorum” dedi.

GSO’nun savunma sanayine yönelik yürüttüğü çalışmaları anlatan Ünverdi, ilk olarak 2019 yılında gerçekleştirilen “Onaylı Tedarikçi Belgesi Bilgilendirme ve AFGM Yetkilileriyle Başvuru Değerlendirme Toplantısı” ile başlayan ve büyük çabalarla yürütülen süreçte Gaziantep’ten 45 firmanın onaylı tedarikçi olmak için başvuruda bulunduğunu ve 21 firmanın onaylı tedarikçi belgesi aldığını belirtti.

Başkan Ünverdi, onaylı tedarikçi olan firmaların kendi sektörlerinde AFGM’ye üretim yapacak olmalarının savunma sanayisinin kent kültürümüzde oluşması açısından önemine işaret ederek, başvuruda bulunan diğer firmalarla ilgili de değerlendirme sürecinin devam ettiğini ve onaylı tedarikçi firma sayısını artırmak için firmalara destek olmaya devam edeceklerini ifade etti.

“SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANLIĞI ENDÜSTRİYEL YETKİNLİK DEĞERLENDİRME VE DESTEKLEME PROGRAMI (EYDEP) BAŞVURULARINA DESTEK OLUYORUZ”

Firmaların savunma sanayine üretim yapabilmeleri amacıyla Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme (EYDEP) programına yönelik de çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Ünverdi, “Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından, silahlı kuvvetler envanterine girmiş ve girecek sistemlerin yurtdışı bağımlılığının kaldırılmasına yönelik olarak sektör içerisinde faaliyet gösteren firmalarımızın yetkinliklerinin artırılması, sektöre kazandırılabilecek firmaların nitelikli tedarikçi olabilmelerini teminen, durum analizlerinin yapılması, gelişme planlarının oluşturulması ve bu doğrultusunda desteklenebilmeleri amacıyla EYDEP programı kapsamında çalışmalar başlamıştır” dedi.

Yapılan bu çalışmalarda, firmaların hangi konularda ne kadar yetkin olduğunun haritasının çıkarılacağının altını çizen Ünverdi, “Program kapsamında firmaların savunma sektörü içerisinde aktif yer almalarının sağlanması, sinai sürdürülebilirlik için gelişim sağlaması gereken alanlarda da firmalara destekleme yapılabilecek. 2020 yılından itibaren firmalarımızın EYDEP’e kayıt olmaları için Odamız tarafından 18 firmamızın başvuru yapması sağlanmış olup, 2 firmamızın değerlendirilmesi yapılmış EYDEP kapsamında yetenekleri belirlenmiş ve firmalarımız belirlenen konularda desteklenmektedir. Diğer başvuru yapan firmalarımızın da süreci devam etmektedir” diye konuştu.

“13-14 EKİMDE GAZİANTEP SAVUNMA SANAYİ TEDARİK VE İŞ BİRLİĞİ GÜNLERİ DÜZENLENECEK”

Ünverdi, toplantıda sektör adına bir de müjde verdi. İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz ile Savunma Sanayii Başkanlığı ile yaptıkları görüşmeler ve Ankara’da gerçekleştirdikleri ziyaretler neticesinde Gaziantep’te savunma sanayi tedarik günleri düzenlenmesi kararı alındığını belirtti.

Düzenlenecek organizasyona Gaziantepli firmalarla birlikte Savunma Sanayii Başkanlığı yetkilileri, savunma sanayine yönelik tedarik yapan vakıf şirketleri ve ana yüklenicilerin teknik heyetlerinin katılacağını dile getiren Ünverdi, bu organizasyonun savunma sanayine üretim yapabilecek firmalar için bir fırsat olduğunun altını çizdi.

Sektöre yönelik üretim yapan firmaların temsilcilerini programa katılmaya davet eden Ünverdi, şu bilgileri verdi:

“Gaziantep firmalarımızın savunma sanayine entegrasyonu sürecine katkı vermek için, Odamız ve İKA iş birliğinde, Savunma Sanayii Başkanlığı’mızın koordinasyonunda 13-14 Ekim 2021 tarihlerinde Gaziantep’te 2 günlük ‘Gaziantep Savunma Sanayi Tedarik ve İşbirliği Günleri’ düzenlenecek. Bu kapsamda Savunma Sanayii Başkanlığı, savunma sanayine üretim yapan vakıf şirketleri ve ana yüklenicilerin teknik heyetleri Gaziantep’e gelecekler. Firmalarımızın savunma sanayine yatırım yapabileceği alanların neler olabileceği görüşülecek, savunma sanayi vakıf şirketleri ve ana yüklenicilerin ihtiyaç duydukları malzemeler ve tedarik yöntemleri ile ilgili bilgilendirmeler yapılacak, firmalarla ikili görüşmeler gerçekleştirilecek ve alım süreçleri değerlendirilecek.”

Ünverdi, sözlerini şöyle tamamladı: “Gazi şehrin evlatları olarak güçlü sanayi altyapımız ve sektörel çeşitliliğimizle savunma sanayinde söz sahibi olabilmek, savunma sanayine üretim yapan vakıf şirketlerinin şehrimizde yatırım yapmalarını sağlamak, savunma sanayinde biz de varız diyebilmek için var gücümüzle mücadele veriyoruz. İki yılda zihinlerde artık bir savunma sanayisi algısı oluştu ve sahada da dönüşlerini almaya başladık. Savunma sanayi, şehrimizin ve bölgemizin gelişip kalkınması, sanayimizin günümüz teknolojilerine adapte olması ve en önemlisi sanayimizde yeni bir atılım sağlayabilmemize katkıda bulunacak. Biz savunma sanayine hazır olduğumuzu hep söylüyorduk, artık sahada da hazır olduğumuzu gösteriyoruz. Milli Savunma Bakanlığı’na, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’ne, bize destek olan tüm kurumlarımıza, kıymetli yöneticilerine ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum.”

AKYILMAZ: FİRMALARIMIZA UYGUN KOŞULLU KREDİ DESTEĞİ VERECEĞİZ

İpekyolu Kalkınma Ajansı olarak Gaziantep firmalarının makine metal sektöründe ve savunma sanayinde daha da gelişerek büyümeleri için yeni imkanlar oluşturmaya devam ettiklerini ifade eden İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz da, yatırımcılar için sağladıkları desteklere bir yenisini daha eklediklerini kaydetti. Firmaların önünü açmak ve üretim performanslarını geliştirmek amacıyla uygun koşullu kredi desteği vereceklerini söyleyen Akyılmaz, “Kolay ve masrafsız bir ödeme imkanı sunduğumuz kredi desteğinin sektördeki firmalarımızın üretim stratejilerinde avantaj sağlayacağına inanıyorum. Yeni destekler ile firmalarımızın daha fazla ve daha kaliteli üretim yapabilmeleri için gerekli olan altyapının oluşturulmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Desteklerimiz bununla sınırlı kalmayacak. Firmalarımızın özellikle savunma sanayimizde ürün üretebilir hale gelmelerini hedefliyor, bu konudaki yeni imkan ve desteklerle ilgili de hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bu süreçte Gaziantep Sanayi Odamız ile birçok konuda iş birliği yaparak önemli girişimlerde bulunduk ve makine metal sektöründeki Gaziantep firmalarının günümüz rekabet koşulları içerisinde ihtiyaç duydukları dönüşümü hep birlikte oluşturmak için çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Makine ve metal sektöründe üretim yapan ve gerekli niteliklere sahip olan firmalara sağlanacak kredi desteğinin önemli bir fırsat olduğunu kaydeden GSO Yönetim Kurulu Üyesi Başar Küçükparmak da GSO olarak bu süreçte firmaların yanında olacaklarını ve yeni destek ve fırsatlardan en üst düzeyde faydalanabilmeleri için girişimlerini sürdüreceklerini ifade etti.

Toplantı, firma yetkilileri ile gerçekleştirilen soru-cevap bölümünün ardından sona erdi. 


Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
GSO ekim ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi
GSO ekim ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi
NTO Beş Yıldızlı Oda denetimini başarıyla tamamladı
NTO Beş Yıldızlı Oda denetimini başarıyla tamamladı
2022 asgari ücret zammı için sendikalar taleplerini açıklamaya başladı
2022 asgari ücret zammı için sendikalar taleplerini açıklamaya başladı
Motorine bir zam daha geldi! Fiyat 8,50'ye doğru yükseliyor
Motorine bir zam daha geldi! Fiyat 8,50'ye doğru yükseliyor
Küresel vergi reformu halıcıları rahatlattı
Küresel vergi reformu halıcıları rahatlattı
GAGİAD'tan Fadıloğlu'na başarı ödülü
GAGİAD'tan Fadıloğlu'na başarı ödülü
GAGİAD 12. Ödül töreni gerçekleşti
GAGİAD 12. Ödül töreni gerçekleşti
GTB TOBB Akreditasyon Denetimini “A” sınıfı akredite borsa statüsüyle tamamladı
GTB TOBB Akreditasyon Denetimini “A” sınıfı akredite borsa statüsüyle tamamladı
Gaziantep Savunma Sanayi Tedarikçi Zirvesi başladı
Gaziantep Savunma Sanayi Tedarikçi Zirvesi başladı
Türkiye Azerbaycan İş Forumu Bakü’de başladı
Türkiye Azerbaycan İş Forumu Bakü’de başladı
GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, Ekonomi Zirvesi’nde konuştu:
GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, Ekonomi Zirvesi’nde konuştu:
İHRACAT AKADEMİSİ PROJESİ İLE GAZİANTEP’İN SEKTÖR KÜMELERİNDEN İHRACAT ATAĞI
İHRACAT AKADEMİSİ PROJESİ İLE GAZİANTEP’İN SEKTÖR KÜMELERİNDEN İHRACAT ATAĞI
Kileci, Gaziantep Ekonomi Zirvesi'nde konuştu
Kileci, Gaziantep Ekonomi Zirvesi'nde konuştu
“Milli Konteyner Sistemimizi kurarak krizi fırsata çevirmeliyiz”
“Milli Konteyner Sistemimizi kurarak krizi fırsata çevirmeliyiz”
Gaziantep'in lideri Konukoğlu 30 güçlü lider arasında
Gaziantep'in lideri Konukoğlu 30 güçlü lider arasında
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'tan, Konukoğlu ailesine yaptırdığı 11 cami için taktir belgesi
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'tan, Konukoğlu ailesine yaptırdığı 11 cami için taktir belgesi
Altının gram fiyatı 506 lira seviyesinden alıcı buluyor
Altının gram fiyatı 506 lira seviyesinden alıcı buluyor
Dolar 8,97 TL'nin üzerine çıkarak rekor tazeledi
Dolar 8,97 TL'nin üzerine çıkarak rekor tazeledi
Araç sahiplerine üzücü haber! Motorine zam geldi, işte şehirlere göre güncel fiyatlar
Araç sahiplerine üzücü haber! Motorine zam geldi, işte şehirlere göre güncel fiyatlar
NTO Başkanları Gaziantep'te Düzenlenen Programlara Katıldı
NTO Başkanları Gaziantep'te Düzenlenen Programlara Katıldı
Gülsan Holding’in ödül gururu
Gülsan Holding’in ödül gururu
GAZİANTEPİN YILDIZLARI ÖDÜLÜNDEN SANKO'YA 6 ÖDÜL
GAZİANTEPİN YILDIZLARI ÖDÜLÜNDEN SANKO'YA 6 ÖDÜL
Altunkaya'a Gaziantep’in yıldızları ödülü
Altunkaya'a Gaziantep’in yıldızları ödülü
-“GAZİANTEP’İN YILDIZLARI” ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
-“GAZİANTEP’İN YILDIZLARI” ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Gaziantep Genç İşadamları tarafından düzenlenen ‘Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk’ sempozyumunda konuştu.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Gaziantep Genç İşadamları tarafından düzenlenen ‘Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk’ sempozyumunda konuştu.
ASSİAD’tan GAİB Başkanı Kileci’ye ziyaret
ASSİAD’tan GAİB Başkanı Kileci’ye ziyaret
ABD ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN GAİB’E ZİYARET
ABD ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN GAİB’E ZİYARET
GAİB Ekim ve Kasım ayları eğitim takvimini duyurdu
GAİB Ekim ve Kasım ayları eğitim takvimini duyurdu
İngiliz e-ticaret pazarı Türk şirketler için fırsat kapısı aralıyor
İngiliz e-ticaret pazarı Türk şirketler için fırsat kapısı aralıyor
GTO Başkanı Yıldırım: Ne kadar gurur duysak az
GTO Başkanı Yıldırım: Ne kadar gurur duysak az
Eylül ayında Gaziantep’ten tüm zamanların en yüksek ihracatı
Eylül ayında Gaziantep’ten tüm zamanların en yüksek ihracatı
Güneydoğu ve Gaziantep’ten tüm zamanların en yüksek aylık ihracatı
Güneydoğu ve Gaziantep’ten tüm zamanların en yüksek aylık ihracatı
NTO'dan yeni kurum amirlerine hayırlı olsun ziyaretleri
NTO'dan yeni kurum amirlerine hayırlı olsun ziyaretleri
GSO Model Fabrika Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi tanıtıldı
GSO Model Fabrika Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi tanıtıldı
AKARYAKIT BAYİLERİNİN SORUNLARI GTO’DA MASAYA YATIRILDI
AKARYAKIT BAYİLERİNİN SORUNLARI GTO’DA MASAYA YATIRILDI
Kaplan: "Amerika'ya halı ihracatında sorun yok"
Kaplan: "Amerika'ya halı ihracatında sorun yok"
Gaziantep iş dünyası GUHEM’de
Gaziantep iş dünyası GUHEM’de
SANAYİNİN GELECEĞİNİ “YENİ NESİL SANAYİCİLER” BELİRLEYECEK
SANAYİNİN GELECEĞİNİ “YENİ NESİL SANAYİCİLER” BELİRLEYECEK
TEYMUR: Demokrasi vazgeçilmezimizdir  YILDIRIM: Tek misyonumuz ticaret değil
TEYMUR: Demokrasi vazgeçilmezimizdir YILDIRIM: Tek misyonumuz ticaret değil
Türkiye’nin en fazla hububat bakliyat ihracatı GAİB’ten
Türkiye’nin en fazla hububat bakliyat ihracatı GAİB’ten
Gaziantep’in Yıldızları ödüllerini 6 Ekim’de alacak
Gaziantep’in Yıldızları ödüllerini 6 Ekim’de alacak
Arabuluculuk GTO’da konuşuldu
Arabuluculuk GTO’da konuşuldu
İlk 1000 ihracatçı firma listesinde Gaziantep’ten 73 firma
İlk 1000 ihracatçı firma listesinde Gaziantep’ten 73 firma
Ticaret Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’ndan NTO’ya ziyaret
Ticaret Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’ndan NTO’ya ziyaret
Kaplan: "144 ülkeye Gaziantep’ten makine halısı serdik"
Kaplan: "144 ülkeye Gaziantep’ten makine halısı serdik"
Hububat ihracatına GAİB damgası
Hububat ihracatına GAİB damgası
Çekya pazarı GTO’da konuşuldu
Çekya pazarı GTO’da konuşuldu
Gaziantep Valiliği’nden NTO’ya teşekkür
Gaziantep Valiliği’nden NTO’ya teşekkür